Гідравлічні циліндри використовуються в багатьох типах спеціальної техніки, складського, будівельного та виробничого обладнання. Вони відрізняються невеликими типорозмірами, потужністю та ефективністю, а також тривалим терміном служби за умови дотримання правил експлуатації.

Принцип роботи гідроциліндра

Гідравлічний циліндр є простим варіантом об'ємного двигуна, який трансформує енергію стиснутої робочої рідини в механічні зворотно-поступальні рухи штока для виконання корисної роботи.

Конструкцію гідроциліндра можна умовно уявити у вигляді циліндричної ємності, всередині якої розташований шток з поршнем. При збільшенні обсягу робочої рідини, зростає її тиск, що призводить до руху в рух. Гідравлічні циліндри є виконавчими вузлами у різноманітних гідравлічних системах.

Основними складовими частинами гідроциліндра є:

  • шток — стрижень, який під силою тиску робочої рідини виконує рухи у прямому або прямому та зворотному напрямку;
  • поршень – ведений елемент гідравлічного циліндра, який під дією високого тиску робочої рідини приводить шток у рух;
  • гільза або корпус — порожня труба, всередині якої знаходиться шток з поршнем;
  • букси – дві кришки з боків циліндра, які кріпляться болтами та фіксують рух штока;
  • брудозйомник – еластичні захисні елементи, які запобігають попаданню всередину циліндра води, бруду та пилу;
  • демпфери – механічні пристрої, які пом'якшують контакт поршня з буксою;
  • ущільнювальні та герметизуючі елементи.

У процесі виконання роботи гідроциліндри піддаються впливу сильних механічних навантажень, тому виготовляються із міцних матеріалів. Найчастіше використовують інструментальні сорти сталі – вона успішно витримує високий тиск робочої рідини, стійка до механічних пошкоджень та навантажень. Для захисту від корозії поверхня штока хромується, а зовнішня поверхня корпусу покривається шаром порошкової фарби. Як робоча рідина гідроциліндри використовують спеціальні марки мінеральної олії.

Класифікація гідравлічних циліндрів

Залежно від конструкційних особливостей гідравлічні циліндри можуть бути:

  1. плунжерними та поршневими – у плунжерних моделях відсутній поршень, а діаметр штока відповідає внутрішньому діаметру корпусу циліндра;
  2. з одноступінчастим та багатоступінчастим штоком – багатоступінчасті моделі ще називаються телескопічними, тому що всі коліна штока мають різний діаметр і складаються одна в одну при стисканні;
  3. послідовними та диференціальними – у послідовних моделях відношення швидкості руху штока до зусилля ходу обернено пропорційно, а в диференціальних моделях воно має прямо пропорційну залежність.

Як працює гідроциліндр?

Двома основними типами гідроциліндрів є моделі односторонньої та двосторонньої дії. В односторонніх циліндрах масло тиску на поршень або плунжер циліндра тільки в одному напрямку, а в зворотне положення він повертається під дією пружини або ваги вантажу, якщо поршень знаходиться у вертикальному розташуванні. У двосторонніх моделях, які можуть бути тільки поршневими, гідравлічне масло подається поперемінно в порожнини, розташовані по обидва боки циліндра, забезпечуючи рух робочого вузла у двох напрямках. Гідравлічні циліндри входять до конструкції підйомних механізмів, навантажувачів, бульдозерів, екскаваторів, самоскидів, конвеєрів, промислової техніки та обладнання. Вони використовуються:

  • у будівельних та ремонтних роботах;
  • сільське господарство;
  • гірнича, видобувна та переробна промисловість;
  • лісозаготівлі та каменевидобутку;
  • комунальне господарство;
  • транспорт та інші галузі.